Mom’s Choice Award Winners 2011

2011 Mom's Choice Award winners

A special thanks to all the businesses and agencies who help support this website and the parenting community in Columbus, Phenix City and Fort Benning — Parents in the Columbus Metro area appreciate your continued efforts! Thanks also to all of the parents who voted. Here is a list of our 2011 Mom’s Choice Award winners.

 

CAMPS

Summer Camp Program
1st Place: CSU Activ8
Honorable Mention: St Luke Summer Camps & Programs

CLASSES & SPORTS

Art Studio for Kids
1st Place: Columbus Museum
Honorable Mention: Bear Ware Pottery Studio

Dance Lessons
1st Place: Performance Dance Center
Honorable Mention: CSU Ballet Conservatory

Gymnastics
1st Place: Gymnastics Unlimited
Honorable Mention: United Cheerleading

Music Lessons
1st Place: Columbus School of Music & Dance
Honorable Mention: Schwob School of Music Preparatory Division

EDUCATIONAL RESOURCES

Preschool/Day Care
1st Place: St Luke Early Learning Center
Honorable Mention: Calvary Christian School

Private Elementary School
1st Place: St Luke School
Honorable Mention: Calvary Christian School and Brookstone School

Private Middle School
1st Place: Calvary Christian School
Honorable Mention: St Luke School and Brookstone School

Private High School
1st Place: Calvary Christian School
Honorable Mention: Brookstone School and St Anne-Pacelli Catholic School

FAMILY ACTIVITIES

Annual Family Event (Spring/Summer)
1st Place: Thunder in the Valley Air Show
Honorable Mention: Hot Air Balloon Festival

Annual Family Event (Fall/Winter)
1st Place: Fantasy in Lights
Honorable Mention: Ludy’s Christmas Light Spectacular and Georgia Pumpkin Patch

Museum
1st Place: National Infantry Museum
Honorable Mention: Columbus Museum and Coca-Cola Space Science Center

PARTY TIME

Bakery (for birthday cakes)
1st Place: Columbus Corner Bakery
Honorable Mention: Pat-A-Cakes Bakery and Fiesta Cakes

Children’s Party Venue
1st Place: Monkey Joes
Honorable Mention: My Gym

HEALTH CARE

Dentist (Pediatric)
1st Place: Mark Lawrence, DDS
Honorable Mention: Thomas Lee, DMD

Dentist (Adult)
1st Place (tied): William B. Denamur DMD and Lisa A. Strickland DMD
Honorable Mention: Michael Meyers DDS

OB/GYN
1st Place: Serena Tidwell, MD
Honorable Mention: Thomas Stewart, MD and M. Edward Thorne, MD

Orthodontist
1st Place: Sammy Caves, DMD
Honorable Mention: Blake Lane, DDS and James Lopez, DDS

Pediatrician
1st Place: Richard Mansfield, DO
Honorable Mention: Mark Oliver, MD and Donna Yeiser, MD

RESTAURANTS, GROCERY & COOKING

Caterer
1st Place: Country’s BBQ (any location)
Honorable Mention: Twelth Street Deli and Girlfriends Restaurant & Catering

Grocery Store
1st Place: Publix (on Bradley Park Drive)
Honorable Mention: Walmart (any location) and Fresh Market

Restaurant for Date Night
1st Place: Carabbas
Honorable Mention: Olive Garden and Buckhead Grill

Restaurant with Kids’ Menu
1st Place: Chick-fil-A (any location)
Honorable Mention: Red Robin and Applebees (any location)

SHOPPING

Children’s Clothing
1st Place: Old Navy
Honorable Mention: Carters and The Kiddie Shoppe

MISCELLANEOUS

Housekeeping/Cleaning Service
1st Place: Merry Maids
Honorable Mention: Mini Maid and Maid Brigade

Haircuts for Kids
1st Place: Cuts by Us
Honorable Mention: D’Allen Salon & Spa and Sports Styles

Photographer
1st Place: JE Hedges Photographer
Honorable Mention: Mike Culpepper Studios and John Pyle Photography

Day Spa
1st Place: Sunday’s Ultimate Day Spa
Honorable Mention: New Image Med Spa and Wildwood Day Spa